PODZIEL SIĘ
Najszybszy Ford w historii Ford GT 66 Heritage Edition

Ford Fiesta ST nowej generacji, GT w wersji drogowej i wyścigowej oraz kilka innych interesujących pojazdów.

Ford GT otrzymał 3,5-litrowy silnik V6 EcoBoost rozwijający według normy SAE moc 647 KM i uzyskujący moment obrotowy 746 Nm w specyfikacji na rynek USA. Samochód osiąga prędkość maksymalną 347 km/h, co na torze wyścigowym czyni nowego Forda GT najszybszym seryjnie produkowanym Fordem w historii. Ford GT w wersji przeznaczonej na drogi publiczne jest wyposażony w konstrukcję z włókien węglowych i aktywne elementy aerodynamiczne, podobnie jak znajdujący się na stoisku w Genewie wyścigowy samochód Ford Chip Ganassi Racing Ford GT, który w 2016 roku zwyciężył w wyścigu 24 Godziny Le Mans.

Ford GT pokazany na genewskim stoisku, to limitowana wersja Ford GT ’66 Heritage Edition, która powstała dla uczczenia zwycięstwa Forda w wyścigu Le Mans w roku 1966. Samochód dostępny jest w kolorze nadwozia Shadow Black wykończonym na wysoki połysk lub mat, ze srebrnymi pasami biegnącymi wzdłuż nadwozia i wyeksponowanymi elementami z włókien węglowych, z przednią pokrywą w kolorze Frozen White, grafiką na drzwiach i 20-calowymi jednoczęściowymi kutymi z aluminium obręczami kół, wykończonymi złotym satynowym lakierem, z czarnymi nakrętkami mocującymi koła.

Wszystkie supersamochody Ford GT wyposażone są w 10-calowy wyświetlacz cyfrowy najwyższej klasy. Konfigurowany ekran wyświetla tekst i grafikę inspirowaną rozwiązaniami wyścigowymi, a wszystko z myślą o unikaniu rozproszenia uwagi kierowcy. Ekran automatycznie konfiguruje się w zależności od wyboru jednego z pięciu unikalnych trybów jazdy: normalny, mokra nawierzchnia, sport, tor wyścigowy lub V-Max (prędkość maksymalna).

Ford Fiesta ST

Całkowicie nowy 3-cylindrowy benzynowy silnik 1,5-litra EcoBoost o mocy 200 KM ma zagwarantować połączenie wysokiej dynamiki i niskiego zużycia paliwa. Samochód opracowany został przez dział Ford Performance z tym samym zapałem, dzięki któremu powstał supersamochód o ekstremalnie wysokich osiągach Ford GT pokazany w Genewie po raz pierwszy w Europie w limitowanej serii Ford GT ’66 Heritage Edition.

Europejska oferta samochodów Ford o szczególnie wysokich osiągach obejmuje takie modele, jak Focus ST w wersjach benzynowej i Diesel, Focus RS, a także legendarny Ford Mustang. Sprzedaż Fordów o wysokich osiągach wzrosła w styczniu o kolejne 14 procent w stosunku do stycznia ubiegłego roku.

Trzecia generacja Fiesty ST będzie pierwszym modelem Ford Performance napędzanym trzycylindrowym silnikiem, będzie też pierwszym modelem Fiesty ST wyposażonym w wybór trybu jazdy.

Ford Fiesta ST

Całkowicie nowy 3-cylindrowy benzynowy silnik 1,5 l EcoBoost dysponuje mocą 200 KM i maksymalnym momentem obrotowym 290 Nm, a szacowany czas rozpędzania 0-100 km/h wynosi 6,7 sekundy. Takie parametry osiągnięto dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, wśród których znalazło się nowy wtrysk paliwa do kolektora dolotowego oraz bezpośrednio do cylindrów, precyzyjne dostrojenie systemu turbodoładowania i innowacyjny, nowy system dezaktywacji jednego z cylindrów. W rezultacie uzyskano wysoką moc, szybkie reakcje silnika na zmiany obciążenia, a jednocześnie niską emisję CO2.

Nowy system wyboru trybu jazdy umożliwi konfigurowanie charakterystyk silnika, układu wspomagania kierownicy oraz układu kontroli stabilności według programów Normal, Sport oraz Track, zapewniając dobór optymalnych ustawień dostarczających kierowcy maksimum wrażeń i przyjemności z jazdy, dodatkowo wzmacnianych przez elektroniczny system doskonalenia dźwięku i aktywny zawór wydechowy, które pozwalają uwypuklić naturalnie sportowy dźwięk trzycylindrowego silnika.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolicja zatrzymała tira z domowym oknem zamiast szyby
Następny artykułNowa Toyota Yaris GRMN pierwszy raz w Europie
Robert Ocetkiewicz
Od wielu lat pasjonat motoryzacji. Pomysł na stworzenie serwisu o tej tematyce zrodził się w jego głowie już dawno, ale dopiero w 2011 roku znalazł czas, aby się temu poświęcić. Data 4 sierpnia została więc u niego zapisana w kalendarzu jako początek czegoś nowego i przygody, która ma nadzieję zaowocuje dobrymi tekstami i sporym gronem wiernych czytelników.