PODZIEL SIĘ
punkty karne w internecie

Kierowcy będą mogli sprawdzić punkty karne w internecie. Ministerstwo Cyfryzacja już za około miesiąc uruchomi pierwszy system w ramach CEPiK 2.0. Jak dokładnie będzie można sprawdzić punkty karne?

Do tego kroku Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotowywało się od dawna. Na łamach TVN24bis.pl Adam Gryzel z ośrodka podaje, że kierowcy będą mogli w ramach systemu CEPiK 2.0 sprawdzić stan konta punktów karnych w e-usłudze za pośrednictwem internetu. W jaki sposób dokładnie będzie można sprawdzić punkty karne? Potrzebne będzie zalogowanie się przez profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usługi Administracji Publicznej). Dla uproszczenia rejestracji, Ministerstwo porozumiewa się z bankami. Mając na przykład konto w PKO BP, Inteligo, ING lub Millennium, będzie można logować się w prostszy sposób czyli z wykorzystaniem danych do konta bankowego. W przyszłości usługę mają wspierać kolejne banki, już teraz mówi się o BZ WBK oraz Pekao.

Według Ministerstwa Cyfryzacji, usługa ma wystartować w kwietniu 2017 roku. Na początku punkty karne w internecie będą mogli sprawdzić kierowcy, którzy już je posiadają. Jeśli kierowca nie ma żadnych punktów karnych, nie znajdzie danych na swój temat w systemie. Tak samo jeśli chodzi o osoby, które straciły prawo jazdy lub przekroczyły dozwolony limit.

CEPiK 2.0 ze wszystkimi usługami ma być dostepny w połowie przyszłego roku. Będzie zawierać dane dotyczące ewidencji pojazdów, ewidencji kierowców czy na przykład posiadaczy kart parkingowych.

Źródło: TVN24bis.pl

  • Grzegorz Siwak

    Hehh, no lepiej by było nie mieć okazji do sprawdzania, ale fajnie, ze banki dały taką możliwość.

  • kierowca

    ja mam konto w pko, spoko ze bede mógl to kontrolowac