PODZIEL SIĘ
jak sprawdzić punkty karne w internecie

Już od dziś jako kierowca możesz sprawdzić, ile masz punktów karnych na swoim koncie. Sprawdzenia można dokonać na kilka sposobów.

Na oficjalnej stronie obywatel.gov.pl ruszyła usługa, dzięki której każdy kierowca może sprawdzić, ile ma punktów karnych otrzymanych za wykroczenia drogowe. Aby zorientować się we własnej sytuacji punktowej, wystarczy dostęp do internetu.

Kluczem do tego, aby sprawdzić punkty karne w internecie, jest utworzenie tak zwanego profilu zaufanego. Można to zrobić na kilka sposobów: udając się do urzędu miasta, gminy lub starostwa, a także w urzędzie skarbowym bądź oddziale ZUS. Od niedawna profil zaufany można też utworzyć bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem własnego konta bankowego po zalogowaniu się na nie w internecie. Ale uwaga. Nie każdy bank daje możliwość szybkiego założenia profilu. W tej chwili pewne jest, że taką opcję posiadają między innymi: PKO Bank Polski, Inteligo, ING oraz Millenium Bank. Dołączenie kolejnych banków jest jednak kwestią czasu.

Punkty karne w internecie na wyciągnięcie ręki

Co jeśli już mamy profil zaufany? Wtedy wystarczy wejść na wspomnianą wcześniej stronę i zalogować się przy pomocy danych związanych z profilem zaufanym. Dostęp do usługi jest bezpłatny. Warto pamiętać, że obecny limit dla kierowców to 24 punkty w przypadku tych, którzy mają prawo jazdy powyżej roku oraz 20 punktów dla tych ze stażem mniejszym niż 12 miesięcy.

Punkty karne kierowcy mogą też sprawdzić alternatywnie na dowolnym komisariacie policji.

Na stronie internetowej obywatel.gov.pl można nie tylko sprawdzić punkty karne, ale także status dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód osobisty czy wniosków o ich wydanie lub zmianę. Rodzice mogą też uzyskać potrzebne zaświadczenia do szkół, na przykład o dofinansowanie do podręczników. Ci, którzy dopiero co stali się rodzicami, mogą złożyć za pomocą strony internetowej pismo o narodzinach dziecka, a nawet otrzymać potrzebne do ulg i zasiłków na dziecko dokumenty.