PODZIEL SIĘ

Nie jest tajemnicą, że duża część używanych samochodów sprzedawanych na polskim rynku miała co najmniej raz cofany licznik. Jak postanowiono poradzić sobie z tą plagą?

Zmniejszanie przebiegu było jedną z podstawowych czynności poprzedzających wystawienie używanego pojazdu na sprzedaż, a sam proceder cofania liczników nieprzerwanie trwa od kilkunastu lat. Sprawdzenie ile rzeczywiście “wykręcił” pojazd jest praktycznie niemożliwe, dlatego też jest to najłatwiejszy sposób aby oszukać potencjalnego klienta.Według Centralnego Ośrodka Informatyki aż 20 proc. pojazdów poruszających się na polskich drogach mogła zostać poddana temu procederowi. Warto wspomnieć, że wartość ta jest wyższa w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, gdzie prawie co drugie auto miało cofany licznik. Oznacza to, że zakupienie samochodu z oryginalnym przebiegiem często może graniczyć z cudem.

W Polsce powstały nawet specjalne firmy zajmujące się cofaniem liczników. W zamian za niewielkie pieniądze możemy zmienić przebieg naszego pojazdu. Koszt takiej operacji wynosi jedynie 150 złotych. Co ciekawe taki proceder był w pełni legalny, aż do teraz.

Cofanie liczników
Cofanie przebiegu jest plagą polskiego rynku motoryzacji

Jak postanowiono pozbyć się problemu?

Polski rząd postanowił rozprawić się z tym procederem raz na zawsze. Przyjął on nowelizacje ustawy o zmianach wskazań liczników samochodowych. Za nieuprawnione ingerowanie w stan przebiegu będzie grozić karą w wysokości od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Przepis dotyczy zarówno tych, którzy zmienią przebieg, jak i tych którzy to zadanie zlecają. Nowelizacja wchodzi w życie i będzie obowiązywać już od 25 maja.

Co ciekawe od 1 stycznia przyszłego roku podczas kontroli drogowej, zatrzymujący nas organ ma prawo sprawdzić stan licznika, a tym samym zajrzeć do kabiny kierowcy. Aby uniknąć kary będziemy musieli zgłaszać także każdorazowo wymianę licznika w terminie 14 dni od zaistniałej sytuacji. W przeciwnym razie grozić nam będzie grzywna w wysokości do 3 tys. złotych.