PODZIEL SIĘ
FCA
John Elkann

Pomimo wielu dni intensywnych rozmów i zapewnień Fiat Chrysler Automobiles nagle i niespodziewanie wycofał swoją ofertę połączenia z Renault. Powód – rząd francuski.

To już jest pewne. FCA nie połączy swoich sił z francuskim koncernem i nie stworzy trzeciej na świecie potęgi motoryzacyjnej pod kątem rocznej sumy sprzedawanych aut. Choć pisaliśmy wcześniej, że żadna ze stron nie widzi przeszkód przy ewentualnej fuzji to gwoździem do trumny pomysłu stał się… francuski rząd. W oświadczeniu prasowym opublikowanym późnym wieczorem w środę stwierdzono, że „warunki polityczne we Francji nie są obecnie dogodne, aby takie połączenie mogło się udać”. The Wall Street Journal twierdzi, że to nie jedyny powód wycofania wniosku.

Kryzys wewnętrzny

Negocjacje pogorszyły się, ponieważ Nissan ostatecznie odmówił poparcia fuzji. Dwóch przedstawicieli japońskiego koncernu z zarządu Renault wstrzymało się od głosu podczas głosowania nad fuzją. Spowodowało to, że zarówno FCA jak i Renault były zaniepokojone tym, że Nissan może wycofać się z trwającego już kilka lat sojuszu z francuskim koncernem. New York Times donosi, że prezes Renault Jean-Dominique Senard starał się przekonać zarząd firmy o finansowych i przemysłowych zaletach umowy. Wcześniej w środę Renault oświadczyło, że nie jest w stanie podjąć decyzji. Spowodowane to było prośbą przedstawicieli rządu francuskiego o odroczenie nowego głosowania.

FCA widząc niezdecydowanie u swojego partnera postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i wycofało propozycję złożoną 26 maja. Swoją decyzje zawarła w specjalnym oświadczeniu. „Zarząd Fiat Chrysler Automobiles NV, którego spotkanie odbyło się wieczorem pod przewodnictwem Johna Elkanna, postanowił wycofać ze skutkiem natychmiastowym swoją propozycję połączenia skierowaną do Groupe Renault… FCA będzie nadal wywiązywać się ze swoich zobowiązań poprzez wdrożenie swojej niezależnej strategii.” – napisała firma.