PODZIEL SIĘ
Mercedes GLB
fot. Mercedes

Minivany są idealną propozycją dla dużych rodzin, które cenią sobie praktyczność. Jedyną wadą tych pojazdów jest ich wygląd, który nie każdemu odpowiada. A co gdyby połączyć pojemność minivana z wyglądem SUV-a?

Sam Jeremy Clarkson powiedział kiedyś, że nic dobitniej nie powie o tobie, że machnąłeś ręką na życie, niż fakt, że jeździsz minivanem. Dlatego też Mercedes postanowił “ubrać” swój najnowszy model w skórę popularnego SUV-a. Mercedes GLB od czasów prezentacji wariantu studyjnego nie zmienił swojego wyglądu. Nadal przypomina modele GLE i GLS choć ze swoimi kształtami jest bardziej kanciasty i oferuje zdecydowanie więcej miejsca. Mercedes GLB mierzy 4634 mm długości, 1834 mm szerokości i 1658 mm wysokości, co zapewnia przestrzeń dla aż siedmiu pasażerów. Na słowo wyróżnienia zasługuje także pojemny bagażnik, który zapewnia przestrzeń o objętości 560 litrów. Gdy złożymy tylną kanapę zostanie ona zwiększona do aż 1755 litrów.

Mercedes GLB
fot. Mercedes
Wnętrze

Kokpit pojazdu wzorowany jest na stylistyce modeli klasy A. Jedyną różnicą jest powiększenie pojemności schowków oraz zamontowanie większej liczby gniazdek USB typu C. Niestety koncern coraz częściej rezygnuje z umieszczania tradycyjnych gniazd USB i to już kolejny model od Mercedesa, w którym ich nie znajdziemy. Technologia, podobnie jak stylistyka w Mercedes GLB wzorowana jest na klasie A. Pojazd zostanie wyposażone w sterowany głosowo system multimedialny MBUX, wyposażony w sztuczną inteligencją, asystent utrzymywania pasa ruchu, radar odległości z funkcją awaryjnego hamowania oraz asystent wspomagający parkowanie.

Napęd

Dostaniemy do wyboru kilka jednostek napędowych. Pierwszą z nich jest wersja GLB 200 napędzana silnikiem o objętości skokowej 1.33, generująca moc 163 KM. Kolejną propozycją będzie GLB 250, które poza mocą ponad 200 koni mechanicznych, pochwali się też standardowym napędem na cztery koła 4MATIC. Do oferty trafią także dwa dwulitrowe silniki wysokoprężne – GLB 200 d o mocy 150 KM i GLB 220 d generujący 190 KM.