PODZIEL SIĘ
Plan mazdy

Mazda w przeciągu najbliższych lat wprowadzi na rynek pojazdy elektryczne i hybrydy. Pierwszy samochód zeroemisyjny zadebiutuje już w przyszłym roku.

W rozmowie z zagraniczną redakcją “auto news” Akira Marumoto, szef japońskiego koncernu przedstawił plan Mazdy na najbliższe lata. Według założeń firma ma do 2022 wprowadzić do swojej oferty kilka pojazdów hybrydowych typu plug-in. Proces elektryfikacji marki rozpocznie już w przyszłym roku, kiedy to pierwszy pojazd elektryczny zjedzie z linii produkcyjnych. Stawianie na pojazdy elektryczne i hybrydowe to część walki Mazdy z emisją CO2. W tym roku do oferty koncernu trafi nowa Mazda 3 z rewolucyjnym silnikiem Skyactiv-X, którego emisja CO2 jest niższa niż 100 g/km. Za ten model przyjdzie nam zapłacić prawie 113 tys. złotych.

Mazda i Toyota

Plan Mazdy zakłady zakłada też współpracę z Toyotą. Nowo powstała spółka EV Common Architecture Spirit ma zajmować się produkcją pełnej gamy pojazdów z napędem elektrycznym. Koncern Toyota przejęła 90 proc. udziałów, natomiast pozostałe 10% otrzymały po równo Mazda jak i Denso. Zadaniem głównego udziałowca w spółce jest wprowadzenie największego wkładu finansowego oraz know-how w zakresie pojazdów elektrycznych. Z kolei inżynierowie Mazdy będą zajmowali się opracowaniem przełomowych technologii, jak np. przedstawiony jakiś czas temu silnik o samoczynnym zapłonie.

Powraca silnik Wankla

Do samochodów mazdy powróci także silnik Wankla, lecz nie będzie służył jako napęd. Przypadnie mu rola tzw. range extendera, czyli posłuży jako generator doładowujący akumulator. Debiutujący w przyszłym roku elektryk na niektórych rynkach motoryzacyjnych będzie oferował wspomniany wyżej range extender. Ma to na celu zwiększenie maksymalnego dystansu, jaki jest w stanie przejechać pojazd na jednym ładowaniu. Silnik Wankla będzie niewielkich rozmiarów, a co za tym idzie stosunkowo lekki.

Plan mazdy

  • Kubas

    I po co te wszystkie wynalazki? Mój rexton w dieslu ma 181 KM i tankuje go raz dwa. Także nie mam zamiaru go zmieniać na te auta o małym azsięgu