PODZIEL SIĘ
zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych we Francji

Już kilka europejskich państw oświadczyło, że planuje zakazać sprzedaży nowych aut spalinowych w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Francja także dołączyła do tego grona.

Pierwsze pomysły nad wprowadzaniem takiego zakazu we Francji pojawiły się już w 2017 roku. Teraz wraz z powołaniem nowego rządu temat wraca na forum dyskusyjne. Francuska Minister Transportu Elizabeth Borne oświadczyła, że chce aby zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych objął teren całej Francji i został wprowadzony do 2040 roku. Choć to bardzo daleko idące plany, to francuski rząd planuje znacząco zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery do 2050 roku. Pierwsze efekty tego planu odczują francuzi już w najbliższym czasie. Pierwszym etapem realizacji tych założeń będzie ograniczenie sprzedaży nowych samochód spalinowych oraz faworyzacja aut elektrycznych.

Dalsze zmiany

Walka z pojazdami spalinowymi nie ograniczy się jedynie do zakazu sprzedaży nowych pojazdów napędzanych silnikiem benzynowym. Po 2040 roku rząd zamierza ograniczyć poruszanie się samochodów spalinowych, które znajdują się w rękach francuzów. Plan ma także swoją pozytywną stronę dla rynku motoryzacyjnego. Nowe prawo mobilności ma uprościć procedury wymagane przy budowie nowych stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest danie mieszkańcom możliwości wpływania na umiejscowienie stacji ładowań. Będą oni mogli zgłosić oficjalną prośbę o zbudowanie stacji ładowania na osiedlowych parkingach. Oprócz kierowców nowe prawo mobilności może przynieść uproszczenia dla osób poruszających się na rowerach, elektrycznych skuterach, elektrycznych hulajnogach oraz dla firm car-sharingowych. Ciekawe tylko, czy wraz z kolejną zmianą francuskiego rządu, plany te nie zakończą się fiaskiem.