PODZIEL SIĘ
Samochód autonomiczny
gm.com

Testy samochodów autonomicznych trwają już od dłuższego czasu. W Polsce jak na ten moment ograniczały się jedynie do warunków symulowanych. Nadszedł czas na polskie drogi.

Testy mają zacząć się już we wrześniu bieżącego roku, a ich trasa będzie przebiegała w okolicach Krakowa. Pojazdy autonomiczne osiągały pożądane rezultaty dotyczące niezawodności systemu w stymulowanych warunkach. Odbywały się one na zamkniętych obszarach i dedykowanych torach. Ciekawe jak pojazdy będą sprawowały się na naszych rodzimych drogach, które zapewne zdecydowanie odbiegają jakościowo od wcześniej testowanych torów. Dodatkowym czynnikiem będą także kierowcy, którzy nie zawsze stosują się do przepisów drogowych.

Gdzie będzie testowany samochód autonomiczny

Pojazd testowany będzie na poziomie trzeciego stopnia automatyzacji, czyli automatyzacji warunkowej. Oznacza to, że system będzie wykonywał wszystkie czynności związane z kierowaniem pojazdu, lecz w jego kokpicie zasiadać będzie kierowca, który w każdym momencie będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem. Samochód autonomiczny będzie testowany jedynie na terenie województwa małopolskiego. Trasa będzie przebiegać przez Kraków, Wieliczkę, Niepołomice, Kłaj, Bochnie, Rzezawę, Brzesko, Borzęcin, Wojnicz, Wierzchosławice, Tarnów, Żabno i Lisią Górę. Obszar testów obejmie także fragment autostrady A4 od węzła Kraków Skawina do węzła Tarnów Centrum. Samochód autonomiczny będzie eskortowany przez dwa pojazdy wyposażone w żółte lampy ostrzegawcze. Testy rozpoczną się 9 września i będą trwać 5 dni.