PODZIEL SIĘ
Mercedes EQS
Fot. Motor1

Wraz z informacjami o nowym Mercedesie klasy S po świecie motoryzacji krążyły pogłoski, że niemiecka firma planuje także wprowadzić jego w pełni elektryczną wersję. Plotki te okazały się prawdziwe, a nowy Mercedes EQS jest już testowany na niemieckich drogach.

Do tej pory nie wiedzieliśmy za dużo o nadchodzącym elektryku od Mercedesa. Dopiero niedawno udało się uchwycić go na publicznych testach na niemieckich drogach. Dokonali tego fotografowie współpracujący z redakcją motor 1. Na pierwszy rzut oka możemy dostrzec, że Mercedes EQS będzie odbiegał od swojej podstawowej wersji. Sylwetka maszyny jest zdecydowanie niższa i bardziej przypomina 5-drzwiowego liftbacka niż elegancką limuzynę. Z tyłu maszyny możemy dojrzeć dwa wcięcia sugerujące, że wcześniej model mógł być wyposażony w silnik spalinowy. Dodatkowo z boku pojazdu widać klapki zasłaniające najprawdopodobniej wlew paliwa oraz gniazdo ładowania. Być może Mercedes chciał w ten sposób zmylić osoby widzące pojazd i dłużej trzymać fanów motoryzacji w niepewności. Osoby wykonujące zdjęcia są pewne, że pojazd napędzany był silnikiem elektrycznym.

Mercedes EQS
Fot. Motor1
Mercedes EQS

Niemiecki koncern dość skrupulatnie zamaskował swój najnowszy model, przez co trudno jest dostrzec jakiekolwiek szczegóły nadwozia. Jedyne czego możemy być pewni to, że zarówno przednie jak i tylne światła będą odbiegały kształtem od spalinowej wersji modelu. Dodatkowo zmieniona zostanie kratka grilla, która z powodu elektrycznego silnika nie będzie już potrzebna.

Mercedes EQS zostanie najprawdopodobniej oparty na dedykowanej platformie MEA przeznaczonej specjalnie dla pojazdów elektrycznych. Samochód będzie zapewne napędzany dwoma silnikami zeroemisyjnymi, w czym jeden będzie napędzał przednią, a drugi tylną oś. Oba motory będą zapewniały pojazdowi moc 407 KM oraz maksymalny moment obrotowy na poziomie 765 NM. Mercedes EQS zadebiutuje najprawdopodobniej w przyszłym roku, a na rynek trafi dopiero pod koniec 2020 roku. Pojazd będzie musiał mierzyć się z dość sporą konkurencją znanych marek. Mowa tu szczególnie o Tesli Model S, Porsche Taycan oraz Audi E-Tron GT.