PODZIEL SIĘ
Bugatti Chiron Sport

Do niedawna rekord prędkości wynosił 457 km/h i wydawało się, że przez dłuższy czas nie zostanie on pobity. Dopiero po dwóch latach Bugatti Chiron Sport podwyższyło poprzeczkę.

Wcześniejszy rekord należał do szwedzkiego modelu Koenigsegg Agera RS, który ustanowił go w 2017 roku. Przez dwa lata wynik ten był nieosiągalny dla innych marek, aż do teraz. Francuscy inżynierowie wzięli na warsztat Bugatti Chiron i po większych modyfikacjach udało mu się pobić konkurenta ustanawiając nowy rekord 490 km/h.

Bugatti Chiron Sport
Mat. Prasowe

W bazowej wersji Bugatti Chiron Sport prędkość maksymalna wynosi 420 km/h, a pierwszą setkę na liczniku zobaczymy po zaledwie 2,5 sekundy. Swoje znakomite osiągi model zawdzięcza potężnemu 8-litrowemu silnikowi W16, który generuje aż 1500 KM oraz zapewnia maksymalny moment obrotowy na poziomie 1600 Nm. Co więc zmieniono, aby pojazd był w stanie osiągnąć tak niesamowitą prędkość? Pojazd utracił tylny spojler oraz siedzenie pasażera. Sam model został wydłużony o dodatkowe 25 cm tworząc tzw. long tail, co zapewnia zdecydowanie lepszy docisk samochodu, a co za tym idzie umożliwia osiąganie większych prędkości. Zmieniony został także wydech oraz zawieszenie, które jest teraz automatycznie regulowane. Warto dodać, że zarówno silnik jak i skrzynia biegów nie zostały nawet w najmniejszym stopniu zmodyfikowane.

Próbę pobicia rekordu podjęto 2 sierpnia na niemieckim torze Ehra Lessien. Za kierownicą Chiron Sport zasiadł współpracujący już od dłuższego czasu z Bugatti brytyjski kierowca wyścigowy Andy Wallace. Nowy rekord prędkości wynoszący 490,48 km/h, czyli 304 mil/h pokazuje, że przekroczenie magicznej bariery 500 km jest tylko kwestią czasu. Według Was, która marka pokusi się o stworzenie pojazdu, który zdoła osiągnąć tę prędkość?

Bugatti Chiron Sport: