PODZIEL SIĘ
Bugatti Chiron Sport

Według obliczeń Bugatti ich najszybszy pojazd mógłby osiągnąć prędkość do 515 km/h. Co stoi na przeszkodzie Bugatti Chiron Sport, aby osiągnąć ten wynik?

Niedawno pisaliśmy, że francuscy inżynierowie tak przebudowali Chirona, aby osiągnął prędkość 490 km/h, a tym samym osiągnął prędkość ponad 300 mil na godzinę. Jak się okazuje model potrafiłby rozpędzić się do jeszcze większej prędkości. Co takiego go ogranicza?

Bugatti Chiron Sport ustanowiło swój niebywały rekord na specjalnie przystosowanym torze Ehra-Lessien w Niemczech. Tor ma 21 kilometrów długości, trzy pasy ruchu i zabezpieczony jest na całym odcinku barierami energochłonnymi. Dodatkowo na obu krańcach drogi czekają służby ratownicze, które w razie wypadku byłyby w stanie bardzo szybko zareagować. Dodatkowo przed każdym przejazdem powierzchnia toru czyszczona jest specjalnymi matami. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, na którym można bić rekordy prędkości. Do innych należy na przykład autostrada w Nevadzie.

Bugatti Chiron Sport

Bugatti Chiron Sport z prędkością 515 km/h

Według marki ich model mógłby pojechać o 25 km szybciej, lecz wymagałoby to zmienienia toru. Wiąże się to z tym, że Ehra-Lessien znajduje się zaledwie 50 metrów nad poziomem morza, a pewien odcinek autostrady w Nevadzie leży już na wysokości 1036 metrów nad poziomem morza. To właśnie tam Koenigsegg Agera RS ustanowiło poprzedni rekord prędkości. Wydawać by się mogło, że taki czynnik nie ma zbyt dużego znaczenia podczas szybkiej jazdy, a to jednak właśnie on może w pewnym stopniu ograniczać pojazdy. Im wyżej znajduje się tor, tym niższy jest opór aerodynamiczny. Ciśnienie powietrza i jego gęstość zmniejszają się im wyżej się znajdujemy. Według Bugatti ich model mógłby osiągnąć niesamowitą prędkość 515 km/h właśnie na wysokości powyżej 1000 metrów nad poziomem morza. Jednak koncern nie zamierza na ten moment próbować podwyższyć poprzeczki. Według nich odcinek autostrady w Nevadzie jest zbyt niebezpieczny i wolą nie ryzykować życiem swojego kierowcy.