PODZIEL SIĘ
Koenigsegg Jesko

Bugatti niedawno przekroczyło prędkość 300 mil na godzinę, lecz konkurencja nie ma zamiaru tak łatwo oddać rekordu prędkości. Czy Koenigsegg Jesko prześcignie Chirona Super Sport?

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy że Bugatti Chiron Sport pobiło rekord prędkości i przekroczyło barierę 300 mil na godzinę. Wydawać by się mogło, że sporo czasu zajmie konkurencji przygotowanie pojazdu, który mógłby prześcignąć Chirona. Christian von Koenigsegg uważa jednak inaczej. To właśnie do jego firmy należy wciąż aktualny rekord prędkości. Wynik Bugatti 304 mph (490 km/h) nie jest wciąż oficjalny. Wiąże się to z tym, że wykonany został przez prototypowy pojazd i w dodatku tylko raz. Według zasad, aby rekord prędkości mógł zostać uznany za oficjalny musi być dokonany przez produkcyjny samochód oraz wyliczana jest średnia z dwóch zweryfikowanych przejazdów. Bugatti chce dopiąć swój wynik i przygotowuje produkcyjny egzemplarz Chirona Super Sport 300+ do wykonania dwóch kolejnych przejazdów.

Christian von Koenigsegg pogratulował Bugatti osiągnięcia 304 mph, ale nie omieszkał dodać, że jego model może go prześcignąć. “Mówiliśmy to wcześniej i mówimy to również teraz, specjalna wersja Jesko dostosowana do wysokich prędkości, powinna być w stanie rozpędzić się do ponad 300 mil na godzinę” – mówi Christian.

Koenigsegg Jesko

Koenigsegg Jesko będzie jeszcze szybszy?

Szwedzki koncern Koenigsegg od lat jest głównym konkurentem Bugatti w wyścigu po rekord prędkości. To właśnie to tej firmy należy aktualny rekord 470 km/h wykonany w Agerze RS w 2017 roku. Nowy model Koenigsegg Jesko nosi imię ojca założyciela firmy i według producenta jest on w stanie pokonać barierę 300 mil na godzinę. Pod jego maską znajdziemy 5-litrowe V8 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 1600 KM oraz maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 1500 Nm. Uważany jest za najszybszy model w historii firmy i już podczas jego marcowej określano jego prędkość jako “ponad 300 mil na godzinę”.

Christian von Koenigsegg w wywiadzie dla Top Gear powiedział, że jego firma tak łatwo nie odda rekordu prędkości i stanie do walki z Bugatti. Nie powiedział, jednak kiedy to nastąpi. Możemy przypuszczać, że firma powstrzyma się do próby prędkości Bugatti Chiron Super Sport 300+, a następnie będzie chciała jak najszybciej go zdetronizować.