PODZIEL SIĘ
Volvo XC40 Recharge

Coraz więcej marek postanawia przestawić swoje tory produkcyjna na zeroemisyjne tory. Teraz do listy koncernów dołącza Volvo ze swoim elektrycznym crossoverem. Oto Volvo XC40 Recharge.

Volvo planuje stworzyć potężną gamę samochodów w pełni elektrycznych oraz hybryd. Początkiem tej ery ma być właśnie XC40, który otrzymał przydomek Recharge. Szyld ten będzie przeznaczony dla pojazdów zeroemisyjnych oraz hybryd typu plug-in.

Volvo XC40 Recharge będzie zasilane potężnymi bateriami o mocy 75 kWh. Naładowanie ich od 0 do 80 procent ma trwać zaledwie 40 minut przy użyciu ładowarki o dużej mocy. W przypadku słabszych kabli czas ten znacząco się wydłuży. Dzięki tym bateriom XC40 przejedzie do 400 km na jednym ładowaniu według cyklu WLTP. Każda z osi otrzyma po jednym silniku elektrycznym, dzięki czemu pojazd będzie mógł liczyć na napęd na wszystkie koła. Łącza moc układu napędowego wynosi 413 koni mechanicznych oraz 660 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Volvo XC40 Recharge

Patrząc na Volvo XC40 Recharge dojrzymy tylko kilka różnic względem spalinowej odsłony tego modelu. Najbardziej charakterystyczną zmianą jest zasłonięta kratka grilla oraz zastosowanie kontrastującego czarnego koloru. Znajdziemy go na dolnej części zderzaka, obudowie lusterek oraz dachu. W związku z usunięciem spod maski silnika spalinowego model uzyskał dodatkową przestrzeń załadunkową.

Wnętrze do złudzenia przypomina to, wykorzystywane w tradycyjnej wersji XC40. Zmieniony został jedynie system info-rozrywkowy, który został oparty na systemie Android. Dzięki temu obsługuje on m.in. Google Assistant, Google Maps oraz Google Play Store. Dodatkowo będzie na bieżąco aktualizowany, co przełoży się na jego praktyczność i użyteczność.

Elektryczne plany Volvo 

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy elektryczne Volvo XC40 otwiera dział modeli oznaczonych szyldem Recharge. Oznacza to, że w przeciągu kilku najbliższych lat możemy spodziewać się kolejnych modeli z tym przydomkiem. Szwedzka marka planuje, aby w przeciągu pięciu lat zadebiutowało kolejnych pięć samochodów w pełni elektrycznych. Lecz na tym nie koniec. Według planów Volvo do 2025 roku aż połowa sprzedawanych przez koncern modeli będzie elektryczna, zaś pozostała część rynku ma należeć do hybryd.

Volvo XC40 Recharge