PODZIEL SIĘ
Porsche 911 z manualną skrzynią biegów

Manualna skrzynia biegów powróci do Porsche 911. Oznacza to mniejszą wagę, ale także gorsze osiągi.

Sportowe samochody zazwyczaj wyposażone są w automatyczne skrzynie biegów o dwóch sprzęgłach. Powód? Człowiek nie wykaże się taką precyzją i wyczuciem czasu jak automat. Porsche postanowiło jednak wprowadzić do swojej oferty model z manualem.

Poprzednia generacja 911 współgrająca z ręczną skrzynią biegów posiadała siedem przełożeń, a najwyższy bieg wrzucany był analogicznie do piątki. W najnowszej odsłonie 992 zobaczymy tę samą przekładnię, lecz z drobnymi modyfikacjami. Dzięki nim skrzynia będzie zdecydowanie lepiej współpracować z silnikiem. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy największą wadą takiego rozwiązania jest pogorszenie osiągów. Człowiekowi ciężko jest wyprzedzić elektronikę, przez co spada efektywność zmiany biegów.

Manual niesie ze sobą także pozytywną cechę, a mianowicie pozwala zaoszczędzić dodatkowe 40 kg masy pojazdu. W ostatecznym rozrachunku Porsche 911 z ręczną skrzynią biegów jest wolniejsze od modelu z przekładnią PDK. Porsche Doppel Kupplungs Getriebe pozwoli rozpędzić model do setki w zaledwie 3,4 sekundy. W przypadku klasycznej odmiany skrzyni czas ten wzrośnie do 4 sekund.

Porsche 911 z manulną skrzynią biegówPorsche 911 z funkcją Rev-match

Niemiecki koncern nie pozostawia kierowców bez pewnego wsparcia. Brak precyzyjnego automatu zastąpić ma funkcja Rev-match, czyli tzw. elektronicznego międzygazu. Dzięki niemu pojazd nie traci obrotów podczas redukcji przełożeń. Nie mogło tu także zabraknąć sportowo zestrojonego dyferencjału i układu wektorowania momentu obrotowego.

Porsche 911 wyposażone w manualną skrzynię biegów zapewne będzie nieznacznie tańsze od swojego precyzyjniejszego odpowiednika. Jak na ten moment nie znamy jeszcze dokładnych cen modelu.

Wyposażenie sportowego samochodu w manualną skrzynię biegów jest dość ciekawym zabiegiem, który może skusić wielbicieli klasyków do zakupu. Choć osobiście uważam, że jeżeli ktoś zdecydowałby się na zakup takiego modelu, to zależałoby mu na jego szybszej odsłonie. Choć funkcja międzygazu zapobiega utracie obrotów, to jednak automat bardziej mnie przekonuje.