PODZIEL SIĘ
Korytarz życia i jazda na suwak

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wprowadzającej obowiązek jazdy na suwak i tworzenia korytarzy życia.

To już jest pewne, że nowe przepisy wejdą w życie. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta Polski 5 listopada bieżącego roki i zacznie obowiązywać 21 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy ułatwią życie kierowców, a także skrócą czas docieranie służb ratunkowych do wypadków na drogach ekspresowych oraz autostradach.

Jazda na suwak

Zapewne każdy z kierujących pojazdami był w sytuacji, gdy pas którym jechał kończył się i musiał jak najszybciej go zmienić. Na drogach o stosunkowo niewielkim ruchu nie stanowiło to żadnego problemu. Niestety przy dużej liczbie samochodów manewr ten nie był już taki prosty. Kierowca musiał przepuścić pojazdy jadące danym pasem, bądź też liczyć na miły gest innego kierującego. Nowe przepisy mają wprowadzić żelazną zasadę, dzięki której szybciej zmienimy kończący się pas. Samochody będą teraz jeździły naprzemiennie, co zwiększy płynność ruchu, a także zmniejszy stres związany ze zmianą pasa. Cały proces możemy zobaczyć na poniższych ilustracjach:

Korytarz życia i jazda na suwak Korytarz życia i jazda na suwak

Korytarz Życia

Do niedawna polscy kierowcy mogli jedynie podziwiać naszych zachodnich sąsiadów, którzy przy wypadku natychmiast wykonywali tzw. korytarz życia i spokojnie czekali na służby ratownicze. Teraz Polacy będą musieli brać z nich przykład i dostosować się do nowych przepisów. W przypadku stania w korku i usłyszenia sygnału, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić pierwszeństwa uprzywilejowanemu pojazdowi w ściśle określony sposób. Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą musieli zjechać na lewo, natomiast poruszający się pozostałymi pasami na prawo. Prawidłowo wykonany korytarz życia przedstawia poniższa ilustracja:

Korytarz Źycia
Źródło: GDDKiA

 

Nowe przepisy z pewnością były bardzo potrzebne w polskich warunkach drogowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy nasi sąsiedzi od lat prawidłowo wykonują korytarz życia i nie jest to dla nich nic dziwnego. Z kolei jazda na suwak oszczędzi nerwy wielu kierującym, choć początkowo mogą być ogromne problemy z przystosowaniem się do przepisów. Zapewne nie zabraknie stłuczek i niedowierzania, że to zmieniający pas miał pierwszeństwo.