PODZIEL SIĘ
Skoda Citigo e iV

Skoda Citigo e iV przejedzie do 260 km na jednym ładowaniu i załapie się na dopłaty rządowe. Jej ceny rozpoczynają się od 73 300 zł.

Model ten jest pierwszym elektrykiem w ofercie czeskiej marki i idealnie nadaje się do miast. Samochód mierzy zaledwie 3597 mm długości i 1645 mm szerokości. Z kolei bagażnik pomieści 250 litrów bagażu, co wystarcza na miejskie warunki. Skoda Citigo e iV mając na uwadze wygodę kierującego i pasażerów, pomieści jedynie cztery osoby.

Na pokład Citigo e iV trafił silnik elektryczny o mocy 61 kW, czyli 82 KM, a za jego zasilanie odpowiada litowo-jonowy akumulator o pojemności 36,8 kWh. Na pełnych bateriach model przejedzie do 260 km. Skoda Citigo e iV rozpędzi się maksymalnie do 130 km/h, a pierwsza setka wskoczy na licznik dopiero po 12,3 sekundach. Patrząc, że jest to samochód przeznaczony do poruszania się po mieście, to nie potrzebuje większej mocy.

Sam akumulator litowo-jonowy został umieszczony w podwoziu i przyjął formę długiej i szerokiej płyty o wymiarach 1,1 x 1,7 m oraz 30 cm wysokości. Model oferuje nam kilka sposobów ładowania. Najszybciej naładujemy baterie na stacjach szybkiego ładowania, przy użyciu kabla CCS i ładowarki o mocy 40 kW. Wtedy naładujemy akumulatory do 80% w zaledwie godzinę. Przy użyciu ładowarki o mocy 7,2 kW tyle samo procent osiągniemy w 4 godziny i 15 minut. Oczywiście możemy także skorzystać z standardowego gniazda o mocy 230 V. Wtedy przyjdzie nam poczekać już 12 godzin i 43 minuty.

Skoda Citigo e iV

Skoda Citigo e iV z dwoma wersjami wyposażenia

W wersji Ambition otrzymamy w standardzie asystenta pasa ruchu Lane Assist, automatyczną klimatyzację, radio ze złączem Bluetooth, światła do jazdy dziennej LED, kabel do ładowania z domowego gniazdka oraz gniazdo Type 2, dzięki któremu możemy ładować akumulator prądem przemiennym do 7,2 kW.

W wersji Style otrzymamy również oświetlenie wnętrza Ambiente, gniazdo CCS umożliwiające ładowanie prądem stałym do 40 kW oraz kabel do ładowania prądem przemiennym na stacjach ładowania do 7,2 kW, 16-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, przyciemniane boczne szyby, a także wielofunkcyjną kierownicę.

Możemy liczyć na rządowe dopłaty

Początkowo Skoda Citigo e iV miała wyjściowo kosztować 81 900 zł w wersji Ambition, lecz z okazji swojej premiery marka postanowiła obniżyć cenę o 8 600 zł. Oznacza to, że w limitowanej edycji premierowej możemy zakupić czeskiego elektryka za 73 300 zł. W obu przypadkach będziemy mogli liczyć na dopłaty rządowe do samochodów elektrycznych, których górna granica ceny wynosi 125 000 złotych. Niska koszta zakupu czynią z Citigo jeden z najtańszych modeli oferowanych na polskim rynku elektryków, a stosunkowo dobry zasięg jest dodatkową zaletą pojazdu.

Skoda Citigo e iV