PODZIEL SIĘ
Fiat 126p z 2,7-litrowym silnikiem V6

A co gdyby przerobić malucha i wszczepić mu kilka elementów z Audi i BMW? Oto jak wygląda wykonanie tego pomysłu rękami Finlandczyków.

Fiat 126p znany w Polsce pod nazwą malucha, z pewnością może kojarzyć się z minioną epoką naszej historii. Należy jednak do modeli, które wbrew pozorom lubią być poddawane przeróżnym modyfikacją. W Finlandii postanowiono zrobić z niego prawdziwą bestię.

Ten skandynawski projekt z pewnością można uznać, za jeden z najciekawszych, jaki mogliśmy zobaczyć. Maluch został poszerzony, a do jego wnętrza powędrowała klatka bezpieczeństwa. Jak widać koła z błotnikami wystają zdecydowanie poza obrys pojazdu. Oprócz tego zmieniono w nim wszystkie mechaniczne układy, które przeszczepiono ze znanych niemieckich marek.

Tuż za przednimi fotelami znalazł się potężny motor 2.7 V6 biturbo przeszczepiony z Audi. Współpracuje on z bratnią skrzynią biegów od Audi A4 1.8 turbo. Od producenta z  Ingolstadt pochodzi także tylne zawieszenie i układ hamulcowy znany z modelu Q7. Z kolei przedni wózek pochodzi od Bawarczyków, a dokładniej z BMW E36. Ostatnim przeszczepionym elementem jest układ przednich hamulców od topowego BMW M3. Dzięki wymianie turbosprężarek udało się twórcom podnieść moc silnika do 400 KM. Natomiast układ wydechowy został złożony praktycznie od zera i zajął miejsce oryginalnego silnika.

Twórcy postanowili sprzedać swój projekt, który można nabyć za pośrednictwem finlandzkiego portalu aukcyjnego Finn.no. Model został wyceniony na 40 tysięcy koron szwedzkich, czyli około 16 tysięcy złotych.

Fiat 126p z 2,7-litrowym silnikiem V6