PODZIEL SIĘ
Ford Mustang Lithium

Nadciąga kolejny elektryczny model z rodziny mustangów. Tym razem będzie generował znacznie większą moc. Oto Ford Mustang Lithium.

Kilka dni temu rodzina pojazdów z galopującym koniem na masce wzbogaciła się o w pełni elektrycznego SUV-a Mustanga Mach E, którego można uznać, za czarną owcę. Marka ta była kojarzona głównie ze sportowymi pojazdami w wersjach cabrio i fastback. Model Lithium po części powraca na dawne tory i oferuje potężny silnik, niestety będzie on również elektryczny.

Ford Mustang Lithium został zaprezentowany podczas tegorocznego salonu samochodowego SEMA w Las Vegas. Projekt powstał przy współpracy Forda z Webasto, a efektem ich prac jest oszałamiający. Sercem elektrycznego potwora jest silnik zeroemisyjny zapewniający moc 900 KM oraz maksymalny moment obrotowy na poziomie 1000 Nm. Potężna jednostka napędowa może pracować bez pośrednictwa skrzyni biegów, lecz twórcy postanowili umieścić ją na pokładzie pojazdu. Wybór padł na 6-biegową skrzynię manualną. Za przekazywanie całej mocy na tylną oś odpowiada mechanizm różnicowy Torsen Super 8.8 o ograniczonym poślizgu. Nie znamy jeszcze dokładnych osiągów modelu. Możemy jedynie ufać zapewnieniom Forda, który twierdzi, że model ma rewelacyjne przyśpieszenia na dystansie ćwierć mili.

Ford Mustang Lithium

Jak łatwo można się domyślić, potężny motor wymaga mocnego zasilania, za które odpowiadali niemieccy inżynierowie z Wabasto. Maszyna jest zasilana poprzez ogromny 800-woltowy pakiet litowych akumulatorów trakcyjnych, który zajął większość miejsca pod maską pojazdu. Co ciekawe zestaw ten jest w stanie wytworzyć aż 1 MW energii elektrycznej, co umożliwia zasilanie motoru. Pakiet baterii trafił do lekkiej obudowy z poliwęglanu desygnowanej logiem Webasto.

Ford Mustang Lithium został wyposażony w cztery tryby jazdy, które kierowca może dopasować do swojego stylu prowadzenia. Każdy z nich odpowiednia dawkuje i ogranicza moment obrotowy, a ich wybór jest dziecinnie prosty. Możemy sterować trybami za pomocą 10,4-calowego, dotykowego ekranu umieszczonego w kokpicie pojazdu.

Model został również wyposażony w Ford Performance Track Handling Pack, tylny dyfuzor i hamulce Brembo z sześciotłoczkowymi zaciskami, pochodzące z modelu Shelby GT350R. Spora część elementów samochodu została wykonana z włókna węglowego w celu dodatkowej redukcji masy pojazdu. Warto również wspomnieć, że model został obniżony o 2,5 cm względem tradycyjnego Mustanga.

Ford Mustang Lithium