PODZIEL SIĘ
Lexus UX 300e

Lexus UX 300e jest pierwszym, w pełni elektrycznym modelem od japońskiej marki. Po prawie roku oczekiwań samochód zadebiutował w Chinach.

Japońska marka na początku roku zarejestrowała w Europejskim Urzędzie Własności Intelektualnej nazwę swojego najnowszego projektu “UX300e”. Patrząc na szyldy pozostałych modeli w gamie koncernu mogliśmy już się domyślać, że nadchodzący pojazd będzie w pełni elektryczny. W kwietniu Lexus postanowił poinformować świat motoryzacji o trwających pracach. Oprócz samego potwierdzenia krążących plotek nie dowiedzieliśmy się wtedy niczego konkretnego o projekcie, włączając w to datę premiery.

Lexus UX 300e

Nowy Lexus UX 300e

Model w dużej mierze przypomina swoją spalinową odsłonę, a zmiany mogą na pierwszy rzut oka być prawie niezauważalne. Samochód został znacząco obniżony o 20 mm, a jego pokrywa podwozia przeszła przemodelowanie. Całość została osadzona na bardziej aerodynamicznych kołach. Podobnie, jak w przypadku nadwozia, we wnętrzu pojazdu nie doczekaliśmy się większych zmian. Do kokpitu maszyny trafiły jedynie nowe cyfrowe zegary.

Spalinowy motor został zastąpiony przez silnik elektryczny generujący moc 203 KM oraz zapewniający maksymalny moment obrotowy na poziomie 300 Nm. Na pokład maszyny trafiły litowo-jonowe akumulatory o pojemności 54,3 kWh, dzięki którym Lexus otrzymał dość praktyczny zasięg. W cyklu NEDC pojazd przejedzie do 400 km na jednym ładowaniu. Stosując ładowarkę o mocy 50 kW zdołamy naładować baterie do 100% w zaledwie 50 minut.

Lexus UX 300e

Jak można się domyślić, zmiany mechaniczne znacząco wpłynęły na masę pojazdu, która aktualnie wynosi 1900 kg. Nic więc dziwnego, że model musiał zostać zmodyfikowany tak, aby nadwozie lepiej radziło sobie z większym ciężarem. Co ciekawe Lexus postanowił zadbać o bezpieczeństwo pieszych wyposażając samochód w “systemem aktywnej kontroli dźwięku”. Emituje on delikatne sygnały dźwiękowe, które informują o zbliżającym się pojeździe.

Pierwszy w pełni elektryczny Lexus UX 300e zadebiutował podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodów w Guangzhou w Chinach. Model w założeniu miał zostać przeznaczony specjalnie na rynek chiński, stąd też miejsce jego premiery nie powinno nas dziwić. Z czasem samochód może pojawić się w Europie oraz kraju kwitnącej wiśni.

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że Lexus UX 300e jest dopiero początkiem nowej ery w japońskiej marce, a kolejne elektryki wcześniej, czy później dołączą do najnowszego modelu. Warto również dodać, że Toyota będąca właścicielem Lexusa, pracuje nad nową płytą podłogową przeznaczoną specjalne dla pojazdów z napędem elektrycznym. Zapewne kolejne projekty od Lexusa zostaną wyposażone właśnie w ten element.

Lexus UX 300e