PODZIEL SIĘ
Nowe kontrole drogowe

Mandaty za nieposłuszeństwo, szybkie kontrole trzeźwości oraz spisywanie przebiegu pojazdu przez policjanta. Oto co wprowadzają nowe przepisy i zasady kontroli drogowych.

Nowe przepisy obowiązują już od 7 listopada, ale o części z nich nadal zapominają kierowcy. Taka niewiedza może zakończyć się mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Dodatkowo jeden z przepisów wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Co nas czeka?

Czymś, co zapewne najbardziej zaboli kierowców, którzy lubią mocniej przycisnąć pedał gazu niż jest to dozwolone, jest pozwolenie na postój radiowozu praktycznie w każdym miejscu. Nowy przepis dotyczy zarówno typowych, jak i nieoznakowanych radiowozów. “Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego” – mówi nowe prawo. Z drugiej jednak strony, gdy zobaczymy pojazd stojący w niedozwolonym miejscu powinniśmy nieco zmniejszyć naszą prędkość, aby przypadkiem nie odchudzić swojego portfela o kilka banknotów. Dalej możemy przeczytać w uzasadnieniu, że “Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym”.

Nowe kontrole drogowe

Jeśli zostaniemy już zatrzymani przez funkcjonariuszy policji należy wiedzieć, na co musimy się zgodzić. Zwłaszcza, że wykłócanie się z policjantem lub drażnienie go może nas słono kosztować. Jeżeli policjant odbierze nasze zachowanie jako niestosowanie się do jego poleceń, to możemy otrzymać mandat. Tak więc wszelkie ociąganie się, czy działanie wbrew poleceniom funkcjonariusza może zakończyć się karą w wysokości do 500 złotych, co z pewnością nie należy do miłych przyjemności. Dodatkowo kierowcy otrzymają więcej możliwości, aby zostać wpuszczonym do radiowozu np. w razie chęci zapłacenia mandatu kartą płatniczą.

Przejdźmy teraz to nowych uprawnień funkcjonariuszy, aby nie zostać zaskoczonymi podczas kontroli drogowej i nie narazić się na wysoki mandat. Policjanci w mundurze podczas przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości nie mają obowiązku legitymować się każdemu kierowcy. Dodatkowo otrzymali przywilej zrywania plomb w celu kontroli przewożonego ładunku bądź odpadów, jeżeli wzbudzą one wątpliwości funkcjonariuszy.

Od 1 stycznia do rutynowej kontroli drogowej dołączy również jeszcze jeden obligatoryjny element. Oznacza to, że kierowca będzie musiał umożliwić funkcjonariuszowi zajrzenie do wnętrza pojazdu i spisanie przebiegu z licznika. Ma to na celu ograniczenie możliwości cofania przebiegu przez nieuczciwych sprzedających. Funkcjonariusz może zaniechać tego działania w przypadku pojazdów holowanych oraz przewożonych na lawecie. Dodatkowo w ramach akcji trzeźwy poranek sprawdzenie przebiegu nie będzie obowiązkowe.