PODZIEL SIĘ
Frankfurt Motor Show

Po 70 latach Targi Motoryzacyjne we Frankfurcie przenoszą się do innego miasta. O organizację tego wydarzenia rywalizowało kilka miast. Ostatecznie zwyciężyło Monachium.

Ostatnimi czasy wszelkie imprezy masowe nie mają się zbyt dobrze. W branży motoryzacyjnej z powodu potencjalnego zarażenia COVID-19 odwołane zostały tegoroczne Targi Motoryzacyjne w Genewie, zaś Poznań Motor Show 2020 zostało przeniesione na czerwiec. Inaczej sprawa wygląda z salonem samochodowym we Frankfurcie, tutaj zmienia się miejsce, zaś powodem nie jest szalejący wirus.

IAA z nowym gospodarzem

Internationale Automobil-Ausstellung ostatecznie żegna się z Frankfurtem, ale zostanie zorganizowane w innym niemieckim mieście. Choć targi te od 70 lat odbywały się w tej samem metropolii, to wydarzenie swoje początki wywodzi z Berlina i odbywało się kilkukrotnie w innych miastach. Organizator wydarzenia, VDA (Verband der Automobilindustrie) rozpoczął poszukiwania miasta, które byłoby idealne do organizacji salonu samochodowego. Swoją gotowość do tego zadania zgłosiło kilka metropolii: Kolonia, Stuttgart, Hanower, Berlin, Monachium i Hamburg. Ostatecznie wybór padł na Monachium.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spory wpływ na wybór miejsca organizacji targów posiadało Audi oraz BMW. Siedziba pierwszej z nich znajduje się niedaleko Monachium, zaś Bawarczycy mogą poszczycić się niejako tytułem “organizatora”, gdyż to właśnie w tym mieście posiadają swoją kwaterę główną. Zapewne obie marki pokuszą się o wystawianie zdecydowanie większej liczby samochodów niż w przypadku Frankfurtu.

Nowe miejsce, nowy charakter

W założeniu organizatorów, wraz ze zmianą miejsca, zmienić się ma również charakter wydarzenia. Oprócz “tradycyjnych” wystaw samochodowych, prezentowane mają być również perspektywiczne pomysły na infrastrukturę miasta przyszłości np. inteligentne sieci ulic, czy też sieci współdzielonych pojazdów. Warto również dodać, że władze miasta zgodziły się na udostępnienie organizatorom centrum miasta, aby powyższe pokazy mogły odbywać się w terenie. Targi Motoryzacyjne w Monachium odbędą się dopiero w przyszłym roku.

Event został przeniesiony z powodu zbyt wysokich kosztów organizacji wydarzenia we Frankfurcie, a także spadającego zainteresowania odwiedzających. Zmiana miejsca organizacji wydarzenia ma niejako “odświeżyć” targi i przyciągnąć uwagę fanów motoryzacji. Innym aspektem przeniesienia targów była nieobecność wielu marek na zeszłorocznych targach. Mowa tu szczególnie o Toyocie, koncernie FCA i PSA, Volvo, Mazdy i wielu innych.