PODZIEL SIĘ
Fiat 500e
Fot. Fiat

Kultowy Fiat doczekał się swojej specjalnej elektrycznej odsłony. Najnowsza generacja tego modelu zaoferuje nam jedynie w pełni elektryczny silnik. Nowy Fiat 500e przejedzie na jednym ładowaniu ponad 300 km.

Ten jakże rozpoznawalny samochód powrócił na rynek już kilkanaście lat temu, a mianowicie w 2007 roku. Choć zaprzestano jego produkcji w 1975 roku, to jego najnowsza odsłona przypomina swojego protoplastę. Nowy Fiat 500e nie jest kolejną wersją aktualnej pięćsetki, tylko zupełnie nową generacją modelu, która zaoferuje nam jedynie silniki elektryczne. Samochód został oparty na najnowszej platformie dedykowanej właśnie dla pojazdów zeroemisyjnych. Model został również nieznacznie powiększony, jego szerokość i długość wzrosła o 60 mm, a rozstaw osi zwiększono o 20 mm.

Praktyczny zasięg i nowe wnętrze

Nowy Fiat 500e, jak na ten moment zaoferuje nam jedynie silnik elektryczny o mocy 118 KM, który pozwoli rozpędzić się do setki w 9 sekund. Niestety maksymalnie zdołamy nim osiągnąć prędkość jedynie 150 km/h. Pojazd został wyposażony w zestaw baterii o pojemności 42 kWh, które pozwolą na przejechanie do 320 km na jednym ładowaniu. Warto tutaj dodać, że w poprzedniej odsłonie elektryczna pięćsetka osiągała zasięg na poziomie 140 km. Model zaoferuje nam szybkie ładowanie z mocą 85 kW, dzięki któremu naładujemy akumulatory do 80 procent w zaledwie 35 minut. Przy użyciu standardowego wallboxa o mocy 7,4 kW czas ten przedłuży się do około 6 godzin.

Fiat 500e
Fot. Fiat 

Z zewnątrz model nie doczekał się poważniejszych zmian. Wnętrze natomiast zyskało bardziej nowoczesny wygląd. Centralne miejsce zajmuje duży ekran dotykowy umiejscowiony na desce rozdzielczej. Warto również dodać, że nawiewy powietrza zostały zamaskowane w podłużnym wcięciu, które pasuje do całości wnętrza.

Model trafi do sprzedaży już latem tego roku. Przygotowana została specjalna, limitowana edycja La Prima, której wyprodukowano jedynie 500 egzemplarzy pojazdu. Została ona wyceniona na 37 900 euro, czyli około 163 tys. złotych. Cena bazowej wersji modelu nie jest jeszcze potwierdzona. Według włoskich mediów będzie ona wynosiła około 32 000 euro, czyli po przeliczeniu około 138 tys. złotych.

Nowy Fiat 500e