PODZIEL SIĘ
Zwiększenie mandatu za jazdę bez prawa jazdy

Piraci drogowi, którzy zostali pozbawieni uprawnień do prowadzenia pojazdów mogą otrzymać 500 złotych kary. Zwiększenie mandatu nie dotyczy osób, które posiadają prawo jazdy, lecz zapomniały je ze sobą zabrać.

Aktualne przepisy dają osobom pozbawionym prawa jazdy duże pole do manewru i z początku nie przysparzają większych problemów. W przypadku zatrzymania przez policję są oni traktowani jak zwykli kierowcy, którzy “zapomnieli” zabrać ze sobą swojego prawa jazdy. W efekcie zostają ukarani mandatem w wysokości zaledwie 50 zł, za brak odpowiedniego dokumentu. Czemu tak się dzieje? Wszystkiemu winna jest biurokracja.

W drogę bez prawa jazdy

Zacznijmy najpierw od tego, co właściwie trzeba zrobić, aby stracić prawo jazdy. Najpopularniejszą metodą, aby utracić swój “plastik” jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. To mocniejsze nadepnięcie na pedał gazu poskutkuje wysokim mandatem oraz zabraniem przez policjantów naszego prawa jazdy. Innym sposobem jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Niestety aktualne przepisy pozwalają policjantom w przypadku pewnych wykroczeń lub przestępstw zabrać prawo jazdy w sposób fizyczny, niestety aby ostatecznie piraci utracili uprawnienie do prowadzenia pojazdów potrzebny jest wyrok sądu. A to oznacza, że pirat drogowy może jeszcze przez jakiś czas prawie bezkarnie kierować samochodem.

Bolesne zmiany

Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić zmianę w przepisach, dzięki której policjant zabierający kierowcy prawo jazdy, będzie mógł wpisać go do bazy osób z zawieszonymi uprawnieniami. W praktyce pozwoli to funkcjonariuszom karać takie osoby na podstawie art. 94 k.w. “Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.” W przypadku tego wykroczenia mandat nie będzie wynosił 50, lecz 500 złotych. Dodatkowo, jeśli funkcjonariusz uzna, że prowadzenie pojazdu po utracie uprawnień stanowi rażące naruszenie przepisów, to zamiast wystawić mandat, może skierować sprawę o ukaranie kierowcy do sądu. W tym przypadku można otrzymać grzywnę do 5000 złotych.

Wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać w drugim kwartale bieżącego roku. W przeciągu ostatnich dni można było zgłaszać poprawki do powyższych zmian.