Samochody

Czy fotoradar robi zdjęcia w dwie strony?

Czy fotoradar robi zdjęcia w dwie strony?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działają fotoradary? Chociaż z pewnością każdy z nas widział choć raz w swoim życiu fotoradar, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak te urządzenia funkcjonują, ani jakie mają możliwości. A wśród najczęstszych pytań pojawiają się takie jak: czy fotoradar robi zdjęcia w dwie strony? Jak rejestruje prędkość? Czy zawsze działa? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań postaramy się udzielić w naszym dzisiejszym artykule!

Funkcjonowanie fotoradarów

Fotoradary to urządzenia służące do mierzenia i rejestrowania prędkości pojazdów. Są one zazwyczaj zamontowane na stałe w miejscach szczególnie niebezpiecznych – na przykład na odcinkach dróg, gdzie często dochodzi do wypadków z powodu nadmiernej prędkości. A czy fotoradar robi zdjęcia w dwie strony? Tak, ale nie zawsze – wszystko zależy od modelu urządzenia i jego konfiguracji.

Jak działają te urządzenia? W skrócie, korzystają z technologii radaru, która pozwala na pomiar prędkości pojazdu. Fotoradar wysyła fale radarowe, które odbijają się od nadjeżdżającego pojazdu i wracają z powrotem do urządzenia. Na podstawie czasu, jaki upłynął od wysłania do odbioru fal radarowych, fotoradar jest w stanie obliczyć prędkość pojazdu.

Jeśli prędkość pojazdu przekroczy dozwoloną na danym odcinku prędkość, fotoradar rejestruje naruszenie. W tym momencie automatycznie uruchamia się aparat fotograficzny, który robi zdjęcie tablicy rejestracyjnej pojazdu. To zdjęcie, wraz z danymi o czasie i miejscu naruszenia oraz zarejestrowanej prędkości, staje się podstawą do wystawienia mandatu.

Możliwość dwustronnego zapisu przez fotoradar

Czy fotoradar robi zdjęcia w dwie strony? Na to pytanie odpowiedź brzmi: tak, ale nie zawsze. Wszystko zależy od modelu fotoradaru oraz od jego konfiguracji. Tradycyjne fotoradary są zazwyczaj skonfigurowane tak, aby rejestrować naruszenia tylko w jednym kierunku. Są jednak także modele umożliwiające rejestrację naruszeń w obydwu kierunkach.

Zaawansowane technologicznie fotoradary dwustronne są wyposażone w dwa różnego rodzaju sensory: jeden do pomiaru prędkości pojazdów nadjeżdżających od przodu, a drugi – od tyłu. Dzięki temu naruszenia mogą być rejestrowane niezależnie od kierunku, w jakim porusza się pojazd. Takie rozwiązanie jest szczególnie efektywne na drogach dwupasmowych, gdzie ruch odbywa się w obydwu kierunkach.

Potencjalne wyłączenia i ograniczenia technologii fotoradarów

Choć technologia fotoradarów jest zaawansowana i skuteczna, nie jest pozbawiona pewnych ograniczeń. Najważniejsze z nich to: skomplikowane warunki pogodowe (np. silny deszcz lub śnieg), które mogą dezorientować sensor, oraz bardzo duże natężenie ruchu, które może utrudnić jednoznaczne przypisanie naruszenia do konkretnego pojazdu.

Ponadto, fotoradary mogą być czasowo wyłączone na skutek prac serwisowych, modernizacji czy awarii zasilania. Wszystkie te ograniczenia są jednak dość rzadko spotykane, a działanie fotoradarów jest regulowane przez szereg norm i regulacji prawa drogowego, gwarantujących ich prawidłowe działanie i sprawiedliwość w egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego.

Sprawdź także:

Taryfikator punktów karnych – ile wynosi mandat?

Udostępnij

O autorze

Witaj na blogu motoday! Chcielibyśmy podzielić się z czytelnikami wiedzą z zakresu mechaniki, motoryzacji i samochodów. Nasz dział redakcyjny to wykwalifikowani mechanicy i fani motoryzacji, którzy z pasji piszą o swoich doświadczeniach i wiedzy odnośnie spraw motoryzacyjnych. Pozostań z nami na dłużej i poznaj tajniki mechaniki.