Lifestyle

Różnice między olejami syntetycznymi i mineralnymi

Różnice między olejami syntetycznymi i mineralnymi

Zarówno oleje mineralne, jak i syntetyczne odgrywają kluczową rolę w różnych gałęziach przemysłu i motoryzacji. Służą jako środki zmniejszające siłę tarcia pomiędzy ruchomymi częściami w nieskończonej liczbie różnego rodzaju maszyn i ich komponentów. Oba rodzaje olejów są do siebie bardzo podobne i nawet bywają stosowane zmiennie. Są jednak między nimi pewne różnice, o których warto wiedzieć, aby móc je odpowiednio wykorzystać w praktyce. Postanowiliśmy więc przygotować skrócony przewodnik, który owe różnice ci wyjaśni.

Różnice pomiędzy olejami mineralnymi i syntetycznymi wynikają przede wszystkim z różnych metod produkcji. Olej mineralny pozyskuje się bezpośrednio z ropy naftowej. Proces produkcji odbywa się w rafineriach, gdzie w procesach takich jak destylacja czy oczyszczania ropy naftowej oddziela się z niej frakcje o właściwościach smarnych. Jakość oleju mineralnego zależy więc od różnych czynników, takich jak jakość produktu wyjściowego i zastosowane procesy produkcyjne.

Z drugiej strony olej syntetyczny, którego przykładem może być olej silnikowy 5w30, powstaje w dużo lepiej kontrolowanych warunkach. Proces produkcji olejów syntetycznych polega bowiem na łączeniu ze sobą specjalnie przygotowanych w tym celu związków chemicznych w zaplanowany i kontrolowany sposób. Dzięki temu można uzyskać olej o dokładnie takich właściwościach, jakie założył sobie jego producent.

Lepsza kontrola nad procesem produkcyjnym sprawia między innymi, że wielkość mikroskopijnych cząsteczek zawieszonych w oleju może być stała i z góry zaplanowana. Dzięki temu olej syntetyczny ma lepsze właściwości smarne, lepiej zmniejsza opory podczas pracy różnego rodzaju elementów i przez to sprawia, że te zużywają się znacznie wolniej.

Inną ważną przewagą olejów syntetycznych jest ich mniejsza wrażliwość na zmiany temperatury. Ta zaleta wynika bezpośrednio z opisanej wcześniej kontroli nad substancjami, jakie znajdą się w składzie oleju. Można dzięki temu uniknąć zbędnych substancji, które mogłyby się wytrącić lub wpłynąć negatywnie na gęstość i lepkość oleju przy ekstremalnych temperaturach.

Jakby tego było mało, oleje syntetyczne są też w stanie pracować dłużej od olejów mineralnych. Mógłby się więc wydawać, że oleje syntetyczne wyprzedzają te mineralne na każdym polu. Jednak oleje mineralne mają kluczową zaletę, którą jest ich niższa cena wynikająca z mniej skomplikowanego procesu produkcyjnego, dzięki czemu oleje takie świetnie sprawdzają się przy mniej wymagających zadaniach.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze

Witaj na blogu motoday! Chcielibyśmy podzielić się z czytelnikami wiedzą z zakresu mechaniki, motoryzacji i samochodów. Nasz dział redakcyjny to wykwalifikowani mechanicy i fani motoryzacji, którzy z pasji piszą o swoich doświadczeniach i wiedzy odnośnie spraw motoryzacyjnych. Pozostań z nami na dłużej i poznaj tajniki mechaniki.