Samochody

Volvo V40 – wady i zalety samochodu

Volvo V40 – wady i zalety samochodu

Volvo V40 II to kompaktowy samochód osobowy, który był produkowany przez szwedzką markę w latach 2012-2019. W tym artykule skupimy się na analizie jego wad i zalet, aby pomóc potencjalnym nabywcom podjąć dobrze poinformowaną decyzję.

Agenda:

  • yVolvo V40 – pierwszy 4-drzwiowy hatchback
  • Volvo V40 – wady i zalety modelu drugiej generacji

Volvo V40 – pierwszy 4-drzwiowy hatchback

Omawiane auto marki Volvo, czyli V40, jest pierwszym pięciodrzwiowym hatchbackiem tej szwedzkiej marki od czasów serii 400. Nazwa modelu może być myląca, ponieważ litera V w nazwach samochodów Volvo zazwyczaj oznacza nadwozie typu kombi. W rzeczywistości jednak litera V w nazwie modelu V40 jest rozwinięciem słowa „versatile”, czyli „uniwersalny” po polsku. Volvo zdecydowało się zrezygnować z produkcji trzech innych modeli samochodów (S40 II, V50 i C30) na rzecz kompaktowego modelu V40. Warto nadmienić, że nazwa „V40” została już wcześniej wykorzystana jako określenie wersji kombi pierwszej generacji modelu S40 produkowanego w latach 1995-2004.

Druga generacja modelu V40 została zaprojektowana na bazie płyty podłogowej z Forda Focusa III, a jej nadwozie jest nieco dłuższe (437 cm) niż w pierwowzorze. W porównaniu do poprzedników, zmienił się znacznie design karoserii. W modelu V40 II zniknęły kanciaste kształty charakterystyczne dla samochodów Volvo, które w międzyczasie zdążyły się zestarzeć. Teraz dominują krągłości, które nawiązują do większego modelu S60 II, a sylwetka nieco przypomina popularnego SUV-a XC60 I. W samochodzie V40 II można zauważyć wiele interesujących rozwiązań stylistycznych, takich jak wznosząca się ku górze linia okien lub tylne światła optycznie powiększające tylną szybę.

Volvo V40 – wady i zalety modelu drugiej generacji

Przeglądając fora internetowe można znaleźć opinie dotyczące Volvo V40. Jakie one są? Dobre czy złe? Niektóre z nich mówią o tym, że auto może mieć poważne problemy. Wśród najczęstszych usterek wymieniane są m.in. pękające bloki silników, popękane tuleje, wycieki płynów czy problemy z zamykaniem zaślepek. Jeśli szukasz auta rodzinnego, to z pewnością ten model nie jest dla Ciebie. Dla pasażerów na tylnich siedzeniach podróż tym samochodem nie będzie za wygodna, przez to, że jest tam tak mało miejsca. Warto zatem zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się na zakup tego modelu, szczególnie z silnikami D3 i D4.

W praktyce, samochód Volvo V40 okazuje się typowym i klasycznym hatchbackiem klasy kompaktowej, który cechuje się wysokim poziomem wyposażenia oraz bardzo dobrą jakością wykonania. Jego deska rozdzielcza ma niewiele wspólnego z modelami Forda, ale wiele z pozostałymi pojazdami marki Volvo. Mimo że szwedzki producent nigdy nie stawiał na zwinność i precyzyjne prowadzenie, to w V40 zdecydował się na zachowanie dobrych właściwości zawieszenia modelu Focus. Z pewnością, wśród samochodów klasy kompaktowej, V40 należy do jednych z najlepszych pod względem komfortu jazdy.

Udostępnij